Jaworznia – zapomnienie?

Posted: 19 lipca, 2012 in kielce, Podróżnicze
Tagi: , , , , , , ,


Myślę, że jeśli by zapytać 100 osób na ulicach naszego miasta co to jest Jaworznia to około ponad połowa by się krzywo spojrzała a na pytanie co tam jest większość drugiej połowy. Po krótkiej dzisiejszej wycieczce pojawiły się w mej głowie przemyślenia.

Na ostatnim roku studiów (i chyba przedostatnim też) pisałem o wspomnianym wcześniej rezerwacie (Chelosiowa Jama w Jaworzni) pracę magisterską. Geologiczno-przyrodnicza ścieżka dydaktyczna, którą w jakiś sposób zaprojektowałem w mojej głowie powstawała kilka miesięcy. Wizja, że ktoś z tego skorzysta, może wyda przewodnik, tablice czy coś innego szybko się rozwiała ale nie o tym przemyślenia.

Zwykły, szary lecz ambitny turysta, który przeczytawszy w materiałach, że jest taki rezerwat i odważnie się do niego uda może się nieźle zaskoczyć. Na wstępie nie wita nas żadne oznaczenie (tablica, słupek, baner) – zero! Jeżeli już znajdziemy za zajazdem drogę, która powiedzie nas w stronę wyrobiska – po drodze stanie nam zamknięta brama. Pewnie teren prywatny lecz nauczony praktyką wiem, że za ruinami domku jest ścieżka, która prowadzi do celu. Po drodze góry kruszywa z pobliskiego zakładu coraz bardziej dochodzą do wyrobiska. Po zejściu na dół super – cisza, natura, widoki, etc. Widać brak wzmożonego ruchu turystów, a drzewa i krzewy  łapią coraz większe kawałki dawnej ścieżki. Pada decyzja wracamy – ale w swoim przewodniku kojarzymy informację o stojącym jeszcze jednym (a właściwie ruinach) wapiennika. Ruiny jak ruiny nie wiadomo ile jeszcze postoją. Podchodzimy do pieca a z pobliskiego „zajazdu” przybiega ochrona i nas wyprasza.

Wycieczka nie do końca udana. Ciekawe miejsce ale chyba powoli zapada w niepamięć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s